Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky v obci

Prícestná socha sv. Vendelína - barok, 19. st. /r. 1851/
Nachádza sa v strede obce pri odbočke do Veľkých Dvorian. V jej blízkosti stál kedysi jeden z troch mlynov. Sv. vendelín sa uctieva ako patrón sedliakov, pastierov, poľnohospodárov i pútnikov. Je ochrancom dobytka proti moru a strážcom polí, poľnej zveri, domácich zvierat i poľnej úrody. V Urminciach je znázornený ako modliaci sa pastier. Na hlave má klobúk, cez plece prehodenú brašňu a pri nohách má z jednej strany ovcu a z druhej strany býka

Sv. Florián - pieskovcová socha, rok 1991
Pri hasičskej zbrojnici drží čestnú stráž patrón požiarnikov a ochranca proti ohňu a požiarom.

Sv. Rochus - r. 1866
Socha je umiestnená na podstavci na kraji cesty medzi Urmincami a Nemčicami. Svätý Rochus je patrónom lekárov, lekárnikov, nemocných, chirurgov, zajatcov, sedliakov, obchodníkov s umeleckými predmetmi i záhradníkov. Je pomocníkom proti moru a nákazám, ochrancom proti cholere, chorobám nôh i kolien a záštita proti všetkým nešťastiam.  

Prícestný kríž - kamenný, klasicistický, 19. st.

Pomník padlým z 1.sv. vojny - umiestnený pri kostole

Kostol sv. Michala Archanjela - katolícky kostol, postavený v roku 1932 architektom M.M. Harmincom. Kostol ma tradičné trojloďové usporiadanie, ktoré nesie charakteristické znaky architektovej sakrálnej tvorby. V architektúre chrámu je použitý neorománsky sloh s funkcionalistickými prvkami. Neoromanské tvaroslovie – združené dvojité a trojité okná, rozeta – je kombinované s ryolitom, ktorý zvýrazňuje nárožia, šambrany a sokel. Hrubo pritesané kvádre dávajú stavbe romantický historizujúci ráz. Navonok pôsobí dojmom pevnosti s vežou. Bočná veža je vysoká cca 32 m. Kostol ako prvý maľoval Edmund Massanyi, akademický maliar z Nitry. V roku 2002 pôvodné maľby boli nahradené úplne novými obrazmi a ornamentmi. Jednotlivé obrazy znázorňujú biblické udalosti spásy, v ktorých zohrávajú dôležitú úlohu anjeli. Autorom týchto malieb je Peter Čambal z Trnavy. 

Pamätník padlým v 2.sv. vojne - postavený v roku 1969 v miestnom parku


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka